Nakładem wydawnictwa Sonia Draga ukazała się nowa powieść Piotra Żymełki. Myślę, że już sam opis okładkowy, który stanowi obietnicę niepowtarzalnej wyprawy w przeszłość, jest bardzo intrygujący. Koniec dziewiętnastego wieku to przełomowy czas, gdy ludzkość usiłowała nadążyć za spektakularnym rozwojem cywilizacyjnym. W dobie wielkich wynalazków, postępujących zmian politycznych i wizji rosnącej potęgi myśli i nauki, na ulicach wielkich miast toczyła się wielka walka. Walka o przetrwanie. Piotr Żymełka na kartach „Carskiej afery” zabiera nas w ekscytującą, ale i straszną podróż. Czy jesteście gotowi wziąć udział w śledztwie, które gwarantuje mocne wrażenia?
Londyn, rok 1888. Sir Richard Barwood to szanowany dżentelmen i weteran wojenny. Ponure widmo wojny towarzyszy mu każdego dnia pod postacią okulawionej nogi. Tragiczne wspomnienia nieszczęścia, które spotkało go w życiu prywatnym, nieustannie atakują go obrazami. Gdy zostaje wezwany przed oblicze królowej Wiktorii, która zleca mu odnalezienie mordercy, który zabił człowieka bardzo przez nią cenionego, a który jednocześnie był przyjacielem Barwooda, szacowny dżentelmen nie waha się nawet przez chwilę i natychmiast podejmuje działania. Jedyny trop wiedzie do Warszawy, miasta leżącego w kraju, którego nie ma na mapie… Sir Richard wyrusza w podróż na wschód Europy, gdzie armia rosyjska bezwzględnie tępi wszelkie przejawy patriotyzmu wśród podległej im ludności. W Warszawie poznaje nieokiełznanego osobnika – młodego polskiego szlachcica, Stanisława Liszewskiego. Mimo że obaj mężczyźni skrajnie się od siebie różnią, a na dodatek od pierwszego spotkania nie pałają do siebie sympatią, postanawiają wspólnie ruszyć tropem mordercy. Czeka ich szalona i pełna niebezpieczeństw wyprawa. Czy uda im się rozwikłać zagadkę tajemniczego mordu? Jak wiele dróg przyjdzie im przemierzyć, by odnaleźć to, co bywa nazywane prawdą?

Dane szczegółowe o książce:
- Tytuł: Carska afera
- Autor: Piotr Żymełka
- Data premiery: 26 lutego 2025
- Liczba stron: 312
- Oprawa: miękka
Mroczne zaułki wielkich miast, szaleńcze pościgi, inteligentny humor i soczysta intryga kryminalna – wszystko to oferuje nam Piotr Żymełka w swej najnowszej książce. Ależ to jest historia ! Jeżeli o jakiejś powieści można powiedzieć, że została napisana z prawdziwą brawurą, to właśnie o „Carskiej aferze”. Znajduję tutaj wszystko to, co w literaturze dostarcza mi emocji i największej radości. To kapitalne połączenie kryminału z powieścią przygodową, okraszone dużą dozą humoru, a i wątków miłosnych tutaj nie zabraknie. Żymełka umiejętnie czerpie z klasyki literatury to, co jest w niej najlepsze, ale jego książka cechuje się dużą indywidualnością. Autor posiada naturalny dar opowiadania historii. Robi to w sposób niewymuszony, lekko, bardzo obrazowo. Potrafi komponować słowa tak, że tworzą one przepiękną melodię. „Carska afera” jest taką powieścią, o jakiej zawsze marzyłam. Wychowana na książkach Verne’a, Nienackiego, Bahdaja, podświadomie poszukuję, jako czytelnik już dojrzały, opowieści, która obdaruje mnie choćby cząstką tych emocji, które niegdyś przeżywałam. Czytając „Carską aferę” doświadczyłam całej gamy różnych uczuć. Udało się. Znalazłam to – powieść, która jest porywająca, jej tempo jest bardzo szybkie, bohaterowie mięsiści, a coraz to nowe perypetie przez nich przeżywane, nie pozwalają czytelnikowi zatrzymać się nawet na moment. Dziś nie pisze się takich książek. A jednak Piotr Żymełka zdecydował się na odważny krok i napisał taką książkę, która wyłamuje się ze schematu tego, co jest teraz tak bardzo popularne. Jego niesamowita wyobraźnia porywa nas do świata, który jest nasycony barwami i emocjami. To najprawdziwszy wehikuł czasu.
Schyłek dziewiętnastego wieku to epoka wielkiego rozdarcia. Z jednej strony był to czas, gdy coraz to nowe odkrycia ułatwiały ludziom pracę i życie codzienne. Z drugiej zaś, to czas wielkich nierówności społecznych, wyzysku i skomplikowanych roszad politycznych. Znajdująca się pod zaborami Polska długo jeszcze czekać będzie na swoją niepodległość. Po klęsce Powstania Styczniowego, nastroje w kraju są bardzo napięte. Piotr Żymełka doskonale odmalowuje realia tamtych czasów. Bohaterowie „Carskiej afery” przemierzają całkiem spory kawał świata od Anglii, poprzez Polskę i Rosję, Egipt aż po Francję. I każdy etap tej szalonej wyprawy jest wyśmienicie opowiedziany. Autor włożył bardzo wiele wysiłku w to, by rzetelnie nakreślić rys historyczny tamtych czasów. Wielka dbałość o detale takie jak: stroje, środki transportu czy wystroje wnętrz, robi ogromne wrażenie. Wspaniale czyta się tę powieść. Jest dosłownie nasycona szczegółami, barwna i napisana soczystym językiem. Piotr Żymełka z dużym wyczuciem osadził akcję tak, byśmy mogli stać się uczestnikami wielkich wydarzeń: odsłonięcia Wieży Eiffle’a czy Wystawy Światowej w Paryżu. Sprytne łączenie prawdziwych wydarzeń historycznych z fikcją literacką, pozwala nam na całkowite zaangażowanie się w lekturę.
Wielce oryginalna podróż poprzez rozmaite kraje na tle wielkiej historii. Intrygująca zagadka, której finał jest zaskakujący i nieoczywisty. Niefrasobliwy szlachcic i dumny dżentelmen – pochodzą z dwóch różnych światów, mają całkowicie odmienne przeżycia i dążenia, zdają się być dwoma odpychającymi się biegunami, a tymczasem łączy ich wspólna misja i dążenie do ukarania winnego brutalnej zbrodni. Pełna zaskakujących zwrotów akcji, pędząca niczym Orient Express i oryginalna jak symbol Paryża, powieść o odwadze, honorze i sile przyjaźni. Napisana ze swadą, porywająca powieść kryminalno-awanturnicza, która stanowi przepiękny hołd dla dawnych mistrzów pozostając jednocześnie na wskroś oryginalną. Mam szczerą nadzieję, że spotkamy jeszcze Richarda, Stanisława i Constance, ponieważ ci bohaterowie zasługują na triumfalny powrót i przeżycie kolejnych ekscytujących przygód. Jeżeli nudzą Was powieści kryminalne, w których zdołowani policjanci niemrawo ścigają wioskowych zabójców, to polecam Wam wznieść się kilka poziomów wyżej – „Carska afera” to gwarancja wielkich wrażeń i czytelniczej satysfakcji. Panie Żymełka, chylę czoło! Diabeł piekielnie mocno poleca.
