Początek marca 2025 przyniósł kolejne zestawienie najchętniej kupowanych tytułów w sieci Empik. Analizując okres od 3 do 16 marca, możemy przyjrzeć się, jakie książki zdobyły serca polskich czytelników. Bestsellery książkowe Empik marzec 2025 pokazują wyraźnie, że Polacy sięgają po różnorodne gatunki – od trzymających w napięciu kryminałów, przez literaturę piękną, poradniki, aż po książki dla najmłodszych. Przyjrzyjmy się bliżej, kto znalazł się na szczycie list sprzedaży.
Top 40: Dominacja kryminałów i literatury polskiej
Na czele ogólnej listy TOP 40 ponownie znalazł się niekwestionowany król polskiego kryminału, Remigiusz Mróz, tym razem z tytułem Ozyrys. Tuż za nim uplasowała się Małgorzata Oliwia Sobczak z piątym tomem serii „Kolory zła” – Błękit. Wysokie, trzecie miejsce, zajął kolejny tytuł Mroza, Bezkarny. Pokazuje to niesłabnącą popularność rodzimych autorów thrillerów i kryminałów.
W pierwszej dziesiątce znajdziemy również inne interesujące pozycje. Ewa Woydyłło z książką Zakręty życia porusza ważne tematy psychologiczne, a Marta Łabęcka kontynuuje swoją popularną serię „Our Perfect Forever”. Nie zabrakło też literatury faktu, jak Oczy szeroko otwarte Jacka Bartosiaka, czy głośnych premier literackich, takich jak Null Szczepana Twardocha. Widoczna jest również siła literatury Young Adult (Chasing Paris, The golden one), co potwierdzają bestsellery książkowe Empik marzec 2025.
Warto zwrócić uwagę na stałą obecność na listach bestsellerów takich tytułów jak Atomowe nawyki Jamesa Cleara czy Chłopki Joanny Kuciel-Frydryszak, co świadczy o ich długofalowym wpływie na czytelników. Pojawiają się także poradniki dotyczące zdrowia (Glukozowa rewolucja, Insulinooporność) oraz rozwoju osobistego (Nic mnie nie złamie, Odwaga bycia nielubianym). Wśród nowości wyróżnia się także Intermezzo Sally Rooney czy Wiedźmin. Rozdroże kruków Andrzeja Sapkowskiego.
Trendy czytelnicze: Bestsellery książkowe Empik marzec 2025
Analizując pełne zestawienie TOP 40, można zauważyć kilka wyraźnych trendów. Oprócz wspomnianej dominacji polskiego kryminału (Mróz, Sobczak, Gortych, Michalak, Moss) i literatury Young Adult (Łabęcka, Krasowska, Plota, Popiel, Foks), silną pozycję utrzymuje literatura faktu i reportaż (Bartosiak, Kuciel-Frydryszak, Śpiewak, Kwaśniewska, Długosz). Te bestsellery książkowe Empik marzec 2025 pokazują zainteresowanie Polaków zarówno aktualnymi sprawami społeczno-politycznymi, jak i historią czy psychologią.
Nie słabnie popularność książek z zakresu rozwoju osobistego i psychologii. Wspomniane wyżej tytuły takie jak Atomowe nawyki, Nic mnie nie złamie ale także pozycje Agnieszki Kozak (Uwięzieni we własnej głowie, Uwięzieni w słowach rodziców) regularnie goszczą na listach, co sugeruje potrzebę poszukiwania wsparcia i inspiracji w literaturze.
Wśród bestsellerów znajdziemy również klasykę (1984 Orwella), nowe tłumaczenia zagranicznych autorów (Sally Rooney, Rebecca Yarros, Soraya Lane, Freida McFadden, Brandon Sanderson) oraz różne tomy znanych serii, jak „Wiedźmin” czy „Harry Potter”. To pokazuje, że czytelnicy cenią zarówno nowości, jak i sprawdzone nazwiska oraz cykle. Popularne są również pozycje z gatunku cosy crime, jak Murdle G.T. Karbera.
Książki dla najmłodszych: Ulubieńcy dzieci w Empiku
Empik publikuje również osobne zestawienia dla najmłodszych czytelników, podzielone według wieku. W kategorii 0-2 lata niepodzielnie króluje seria o „Jadzi Pętelce” autorstwa Barbary Supeł, zajmując aż trzy miejsca w TOP 5, w tym pierwsze z tytułem Jadzia Pętelka idzie na szczepienie. Towarzyszy jej niezmiennie popularny „Pucio” Marty Galewskiej-Kustry z książką Pucio poznaje kolory i dźwięki.
Wśród dzieci w wieku 3-5 lat największym uznaniem cieszą się przygody Kici Koci Anity Głowińskiej (m.in. Kicia Kocia idzie na urodziny) oraz bohaterowie popularnej bajki Bluey w serii „Moja czytanka”. Pojawia się tu również edukacyjna seria „Feluś i Gucio odkrywają… Ciało człowieka” Katarzyny Kozłowskiej. Te wybory pokazują, że rodzice stawiają na znane i lubiane postacie oraz książki łączące zabawę z nauką.
Dla nieco starszych dzieci (6-8 lat) hitem okazała się „Najlepsza książka do czytania metodą sylabową. Książkożercy”, co wskazuje na rosnące zainteresowanie pozycjami wspierającymi naukę czytania. W tej kategorii również pojawiają się znane serie, co potwierdza siłę przywiązania młodych czytelników do ulubionych bohaterów i formatów wspierających rozwój umiejętności.
Lista ogólna – Pierwsze TOP 10 pozycji
- Ozyrys – Remigiusz Mróz (Czwarta Strona)
- Błękit. Kolory zła. Tom 5 – Małgorzata Oliwia Sobczak (Wydawnictwo W.A.B.)
- Bezkarny – Remigiusz Mróz (Wydawnictwo Filia)
- Zakręty życia. Rozmowy o miłości, depresji, nałogach i odnajdywaniu siebie – Ewa Woydyłło (Wydawnictwo Zwierciadło)
- Our Perfect Forever. Historie nieopowiedziane – Marta Łabęcka (BeYA)
- Chasing Paris. Tom 3 (barwione brzegi) – Maria Krasowska (Wydawnictwo MUZA S.A.)
- Oczy szeroko otwarte. Polska strategia na czas wojny światowej – Jacek Bartosiak (Wydawnictwo Literackie)
- Null – Szczepan Twardoch (Wydawnictwo Marginesy)
- The golden one – Weronika Plota (Wydawnictwo NieZwykłe)
- Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty – James Clear (Wydawnictwo Galaktyka)